اردوی زمستانه ریاضی‌ورزی

بوشهر - بهمن ۱۳۹۸


جمع علمی-ترویجی رستا در تاریخ ۹ الی ۱۱ بهمن ماه ۹۸ با همکاری خانه ریاضی بوشهر، اداره‌ی استعدادهای درخشان استان بوشهر و دانشگاه خلیج فارس اقدام به برگزاری برنامه‌ی اردوی ریاضی‌ورزی در شهر بوشهر کرد. این برنامه در دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.
در این برنامه 123 دانش‌آموز دوره‌ی متوسطه‌ی اول از مدارس شهرهای مختلف از جمله بوشهر، فارسان، برازجان، دشتی، آب‌پخش، کنگان، گناوه، سپیدان، دشتستان، روستای دویره، روستای احمدی و... دور هم جمع شدند و ریاضی را به روشی متفاوت فراگرفتند. تنوع شهرهای محل سکونت دانش‌آموزان تجربه‌ای تکرارنشدنی برای رستا رقم زد.
در این رویداد جمعی از دانشجویان بوشهری که درحال حاضر در دانشگاه‌های تهران از جمله شریف، تهران، امیرکبیر و... مشغول به تحصیل هستند، به رستا پیوسته و تجربه‌ای به یادماندنی برای دانش‌آموزان هم‌استانی‌شان به ارمغان آوردند. هدف ما در این رویداد آشنا کردن شرکت‌کنندگان با زوایای مختلف ریاضی از جمله تفکر سیستمی، تفکر هندسی، تفکر منطقی، تفکر احتمالاتی، تفکر الگوریتمی و مدل‌سازی ریاضی بود.
پنج موضوعی که در این رویداد به اجرا درآمد عبارتند از:

  • منطق و احتمال (کارگاه ردکنندگان)
  • هندسه و فضای سه‌بعدی (کارگاه کف‌کنندگان)
  • پازل‌های الگوریتمی (کارگاه حل‌کنندگان)
  • مدل‌سازی ریاضی (کارگاه مدل‌کنندگان)
  • تحلیل سیستم‌های دینامیکی (کارگاه بررسی‌کنندگان)

بعد از ظهر روز سوم و پس از سپری شدن ۵ کارگاه توسط هر یک از گروه‌ها، در قالب یک مسابقه‌ی چهارساعته به رقابت با یکدیگر پرداختند. در این مسابقه هر گروه به عنوان یک کشتی می‌توانست با سفر به جزیره‌های متنوع و حل سوالات و چالش‌های مختلف آن، امتیاز کسب کرده و با این امتیاز اقدام به تصرف جزیره‌ها یا حمله به کشتی‌های دیگر کند. این مسابقه در یک فضای تعاملی با هیجان بالا برگزار شده و هر گروه کار تیمی و تعامل سازنده با اعضای دیگر تیم‌ها را در کنار استفاده از آموخته‌های خود به طور عملی تجربه نمود.