مدرسه تابستانه علوم کامپیوتر ۹۶

اصفهان - شهریور ۱۳۹۶


مدرسه تابستانه علوم کامپیوتر ۹۶ شامل چهار کارگاه آموزشی تعامل‌محور، یک مسابقه نهایی و دو سخنرانی بود که در طول چهار روز از ۷ تا ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۶ در محل خانه ریاضیات اصفهان برگزار شد. این مدرسه توسط خانه ریاضیات اصفهان با همکاری انجمن علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و شرکت ویراتک شریف و با حمایت بنیاد ملی نخبگان اصفهان، با هدف آشنایی بیشتر دانش‌آموزان دوره‏‌ی دوم متوسطه با مباحث علوم کامپیوتر و همچنین خلق ایده‌های نو و آموزش تفکر تعاملی و مسئلهمحور طراحی شده بود.

فضای کارگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده بود که دانش‌آموزان با تفکر مسئله‌محور، بازی گروهی و کار تیمی بر روی مسائل طراحی شده در هر موضوع، مطالب علمی آن مبحث را فرامی‌‌گرفتند.

شرکت‌کنندگان این مدرسه ۵۱ دانش‌آموز متوسطه -دوره دوم- بودند که از این تعداد ۲۲ نفر پسر و ۲۹ نفر دختر بودند.

همچنین در خلال مدرسه سخنرانی‌هایی توسط دکتر سراجی و شرکت ویراتک شریف برقرار شد که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم:

دکتر سراجی در سخنرانی خود از تاریخچه علوم کامپیوتر گفتند و به الگوریتم‌های معروف مرتب‏‌سازی و جستجو اشاره نمودند و با مقایسه زمانه‌ای اجرای هر یک از الگوریتم‏‌ها، به اهمیت زمان و داده‌‏های هر الگوریتم برای رسیدن به حالت بهینه اشاره نمودند.

در روز آخر و در مراسم اختتامیه، شرکت ویراتک سخنرانی درباره نرم‌افزار جدید مسیریابی و چالش‌های پیش‌روی‌شان ارائه دادند که با استقبال خوب شرکت کنندگان مواجه شد چرا که یکی از کاربردی‌ترین زمینه‌های علوم کامپیوتر را از نزدیک لمس کرده و با چالش‌های این رشته بیشتر آشنا شدند.